reede, 11. oktoober 2013

Õuesõppenädal- REEDE


Ringi ümber vahtrapuu
lõbusasti tantsib tuul,
lõbusasti huilgab, hüüab,
ise vahtralehti püüab.
Endale neist pähe sätib
sügisvärvilise räti,
kuldse põlle ette seob,
kuldseid lehti täis tal peod,
mängib lehekullaga,
kullas tore hullata. (E.Esop)

Sügis on käes oma täies ilus ja puud meie lasteaia hoovis on ehtinud end sügisvärvidesse.  
Täna tuletasime meelde, missugused erinevad puud kasvavad meie lasteaia hoovis. 


Eelmisel aastal "Õueseikluse" ajal leidsime lasteaia hoovist ühe puu, mida ei kohta just igal pool. Lastel oli meeles, et see puu on hõbevaher. Ruttu joostigi selle puu juurde. Uurisime puu lehti. Küll need olid ilusad! 

Meie lasteaia hoovis kasvab väga palju suuri puid, aga see sanglepp on eriti suur ja kõrge. Otsutasime tema tüve ümbermõõdu ära mõõta.


Saime puu ümbermõõduks 3 meetrit ja 10 cm!


Sügisvärvides pihaluu.
Kahjuks küll ilma marjadeta.


 Meie lasteaia hoovis kasvavad 2 ilusat hõbekuuske.


Kuuselt me käbisid ei leidnud, küll aga ühe kühvli ja ühe lendava taldriku. Lasteaia hoovi puud ikkagi :)                   Sügisehteis kask.
Selle kase ümbermõõt oli 1meeter ja 70cm.Hundude lemmikpuu- hobukastan.
Kastanimune jagus küll iga lapse pihku ja taskusse.Imeilusad vahtrapuud. Lapsed said ülesandeks leida vahtra seeme. Kui seemned leitud, said lapsed endale vahvad vahtaninad!Pärnapuu oli veel alles üsna roheline. Aadu teadis, et pärnaõieteed on väga kasulik juua. Aga kus küll kasvab pärnapuu seeme? 


     Seemned on leitud!       Männipuu leidsime moodulmaja tagant.
Kui olime ära  käinud kõigi lasteaias kasvavate erinevate puude juures "muutusid" lapsed tammetõrudeks. Mängisime mängu "Ühe tamme elulugu" 
       Kord pudenes ühe linnu noka vahelt tammetõru. Ta sattus mulda, teda kastis vihm ja soojendas päike. Tammetõrust hakkas kasvama tammepuu. Teda räsisid aastate jooksul tormid, tema okstele tegid linnud pesa, tema lehtedest sai head mulda. Nii möödus 100 aastat, 200 aastat, 500 aastat.....Ta oli ilus sirge ja suur uhke puu.
  Kui tammepuu saa 700 aastaseks, tundis ta aga, et puuseen on ajanud oma niidistiku tema tüvesse ja kooreüraskid on uuristanud käigud  tema koore alla ning äkki tundis puu, et ta on vana ja väsinud. Saabus taas sügis ja tugev tuul murdis puu maha.Tammepuu elu oli otsa saanud. Tema oksi ja tüve hakkasidtükikesteks närima kõduputukad. Ja tammepuust sai muld, mis oli toiduks uutele puudele ja taimedele.
 Siin ringis on kõikide puude lehed ja mõnede puude viljad. Kas tunneme need ära ka siis, kui see leht just puu all maas ei ole. 
         
              Kus see õige leht nüüd ongi? 

Triinu võttis iga puu jurest kaasa ühe lehe Mathias leidis lasteaia maja seina äärest ühe seene!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar