reede, 18. oktoober 2013

Kõige pisem aitaja!


Täna käisid meil külas noored arstitudengid Tartu Ülikoolist, kes viivad Eestimaa lasteaedades läbi esmaabikoolitusi. Selle projekti nimi on "Kõige pisem aitaja" ning selle kaudu õpivad lapsed, kuidas nemad saavad ennast ja teisi aidata, kuidas peab käituma, kui õnnetus on juba juhtunud, millal ja kuidas peab kutsuma kiirabi, kuidas haava puhastada, kui oled kukkudes haiget saanud jne.


 Kogunesime koos Lepatriinude rühma lastega saali huviga kuulama.

Kõigepealt saime tuttavaks. Kõik ringis olijad ütlesid oma nime, lapsed ütlesid ka oma vanuse.


 Käpiknukud Tiki ja Miki olid suured sõbrad ja mängisid koos liivakastis. Siis aga Tiki tõukas Mikit ja Miki  kukkus ja sai haiget. Tiki aga jooksis ära oma koju....
Kas niisugune käitumine oli aga õige? Arutasime, kuidas oleks pidanud käituma, kui keegi on haiget saanud.

 Nüüd mängivad lapsed käpiknukkudega kuidas oleks pidanud Tiki käituma.Kõigepealt muidugi peab oma halva teo pärast andeks paluma, sest lükkamine oli halb tegu. Kui aga sõber haiget sai, siis aitan ta püsti ja küsin, kas on abi vaja. Kui ise abistada ei oska, siis pöördun täiskasvanu poole. Karupoeg sai haiget ja tema jalg on katki ja verine. Mida teha? Kuidas aidata? Mõni laps arvas, et peab kiirabi kutsuma. Kiirabi pole vaja kutsuda, kui häda pole väga suur.


Kõigepealt peab käed puhtaks pesema, seejärel peseme puhtaks verise põlve.
 Kui põlv on puhtaks pestud, puhastame põlve desinfitseeriva vahendiga, et pisikud ja bakterid põlvele liiga ei teeks.


 Nüüd võib puhastatud põlvele sideme panna.


 Millal aga peab kutsuma kiirabi ja millal mitte? Mis numbrile peab helistama?
Muidugi 112
Numbrit 112 on hea meelde jätta nii. Mul on üks suu, üks nina  ja kaks silma!


 Kas on vaja kiirabi kutsuda, kui oled põlve ära löönud?Ei, piisab sellest, kui haav puhastada ja vajadusel side või plaaster peale panna.

Kui olen näpuotsa ära põleatnud, paneme midagi külma peale! Kui aga juhtub nii, et keev vesi läheb kogemata ümber ja kukub inimesele peale, siis tuleb kohe kiirabi kutsuda.


Kui aga pea ära lööd ja sa saad muhu, siis ütle seda alati emale või isale. Kui sul hakkab halb, võib sul olla peapõrutus ja siis tuleb minna arsti juurde!

Kui aga inimene on pikali maas ja temaga ei saa rääkida, siis tuleb kohe kutsuda kiirabi!
 Kuidas aga abi kutsuda? Kõigepealt valid telefonil numbri 112, seejärel ütled oma nime ja vanuse ja räägid mis juhtus. Väga tähtis on, et sa tead oma aadressi. Võid ju teada, et maja number on 10, aga kui ei tea tänavat ja korteri numbrit, siis kiirabi ei tea, kuhu appi tulla. Ära pane toru ära enne, kui sulle öeldakse.
 Lepatriinude rühmast Romeks helistab mängult kiirabisse ja räägib, et on juhtunud õnnetus ja et on vaja abi. Lapsed said ise käpiknukkudega mängida, kuidas oleks õige käituda.
Niimoodi pannakse peale sidet!
Tuletame veel meelde, mida täna õppisime
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar