laupäev, 18. jaanuar 2014

Kas on linnukesel muret...

 Möödunud nädalal oli meil nädala teemaks linnud talvel. Nädala jooksul lugesime jutte lindudest, rääkisime nende toitumisest talvel ja kordasime üle meil talvituvad linnud. Suur rõõm oli näha, et meie lapsed teavad nii paljusid linnuliike. Suureks abiks lindude tundma õppimisel oli jällegi meie laste lemmikraamat "Linnulaul", kust sai ka lindude hääli kuulata.


Reedel mängisime ka ühte toredat õppemängu "Leia mind üles" kus kõik lapsed said õpetajalt kaardi ühe linnu pildiga. Kõiki pildikaarte oli 2.  Nüüd tuli üles leida sama lind, mis enda kaardil, aga nii, et kellelegi oma kaarti ei näita. Esitada võis vaid küsimusi ja küsimusele vastata võis vaid "ei" või "jah". 
 Kui kaardid olid jagatud, asuti kohe tegutsema. Laste suust kostis küsimusi :"Kas sa oled ka rändlind?"  "Kas sa oled musta värvi?" "Kas sa teed pesa kõrgele puu otsa?" "Kas sa oled veelind?" jne.

Huvitav, kas sina võiksid olla minu paariline?

          
       
               Paariline ongi leitud!                                                                                Kui kõik oma paarilised üles olid leidnud otsustasime minna Lepistiku parki mõnusat talveima nautima ja linde vaatama. Kotti pakkisime kaasa lindude jaoks rasvapallid ja seemneid. Võtsime kaasa ka binokli, millega oli tore linde lähemalt vaadata.             
Kõigepealt nägime sinikael-parte. Pardid, kes tegelikult on küll rändlinnud ja peaksid praegu lõunamaal sooja ilma ja toiduküllust nautima olid esimesed linnud, keda pargis nägime. Kuuldes kilekoti krõbinat olid pardid kohe veest väljas ja maitsesid meie kaasa võetud seemneid. Parte ei tohi saia ja leivaga toita, seda teavad meie lapsed väga hästi. Lepistiku pargis oli väga palju vareseid...
        ja veel palju palju  parte.
Ehkki me pargis väikeseid linde ei näinudki, panime neile siiski kaasa võetud rasvapallid puu otsa rippuma.Lapsed arvasid, et kõik väikesed linnud on meie lasteaia hoovis, sest seal on Hudude rühma akna taga linnu toidumaja, kust süüa saab :)

Äkki näeb binokliga mõnda väikest lindu?


Siin võib olla kellegi kodu!
lumised jalanõud kõrgel puu otsas....

Ka väikest koera pargis oli tore kohata.
       Leia pildilt musträstas!Pargist välja tulles nägime kohe ka väikeseid linde- varblaseid ja rasvatihaseid. Õpetajal oli väga hea meel kuulda lapsi hüüdmas: "Näe, isane rasvatihane!" Kuidas aga aru saada, kas rasvatihane on ema- või isaslind? Isasel rasvatihasel on niiöelda" lips ees". Tema kõhutriip on lai, emasel aga väike ja kitsas.

Panime lindudele meeleheaks maisipallid puu otsa rippuma.Laste voolitud linnudRebimistehnikas leevikesed


Öökullid raagus puu otsasKodutuvi meie lindude toidumaja juures.

 Vaata lisaks, kuidas Jänku-Juss õpetab linnu toidumaja tegemist ja kes tema toidumaja külastavad:
 http://www.youtube.com/watch?v=Om5t_X8WDh8
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar