kolmapäev, 18. detsember 2013

Haikala ostis vee all saia!

Umbes kuu aega tagasi oli meil  nädala teemaks Eesti rahvalooming. Lugesime erinevaid Eesti rahvajutte ja -luuletusi. Ühes lugemise ja kirjutamise tunnis otsisime  riimuvaid sõnu. Riimuvaid sõnu otsida oli väga lõbus ja meeldis lastele väga. Mõtlesime, et võiksime kõik koos ühe luuletuse teha. Luuletuse esimese rea ütles Mathias:
HAIKALA OSTIS VEE ALL SAIA
Seejärel arutasid lapsed, kuidas saab olla vee all pood ja kuidas saab olla, et sai vee all ära ei ligune....
Et muinasjuttudes ja luuletustes on elu mõnikord hoopis põnevam kui päriselus, siis mõtleisme, et meie luuletuses võib peituda üks salapärane veealune maailm, kus kõik on võimalik....
Tore oli näha lapsi omavahel  arutamas, mis seal vee all küll olla võiks, mida üks haikala küll selle saiaga peale võiks hakata ja et luuletus ikka luuletuse moodi oleks, siis otsiti usinasti riimuvaid sõnu. Luuletust teha tundus esialgu väga tore ja imelihtne, aga kui luuletuse autoreid on 24 last, kellel  igaühel nii vahvad mõtted , siis venis juba esimese salmi tegemine väga pikaks.
Mida siis hailaka edasi tegi, kui saia ära oli ostnud?  Muidugi tahtis ta selle koju viia:
JA VIIS SELLE OMA MAJJA
Üksi kodus saia süüa pole aga haikala arvates just väga lõbus ja ta otsustas külla minna. Aga kellle? Miks mitte näiteks sisalikule?
MAJAS TULI MÕTE MINNA SISALIKULE KÜLLA, ET KOOS
OLEKS LÕBUSAM SAIA SÜÜA.
Nii see esimene salm meil valmis sai. Luuletus tuleks aga väga igav, kui haikala võtaks oma saia ja sellega lihtsalt sisaliku majja ujub. Mida põnevat võiks küll tee peal juhtuda? Lapsed arvasid, et sai võiks ära kaduda, mõni pakkus välja, et ta sõi ise saia teel olles ära.
Otsustasime, et sai kadus teel olles ära ja tavaliselt hakkab kaotaja oma kadunud asja otsima. See aga ei pruugi alati viperusteta õnnestuda. Kadunud saia otsides leidis haikala isegi aardekirstu, kus oli sees kala nimega rai . Hai kohtub raiga, kas pole mitte suurepärane riim?
 Kas aga rai tahab leitud maiuspala haile anda? Kaugel sellest! Haikalal tuli kaval mõte ka rai sisalikule külla kutsuda. Kas aga lihtsalt saia sööma?  Külas olles võiks ikka koos midagi huvitavat teha, miks mitte näiteks vettehüppeid! Niisugune mõte meeldis ka raile ja koos mindigi sisalikule külla, külakostiks sai, mis suures meres ära kadus ja siis jälle üles leiti.
Mõnikord tulid luuleread mängleva kergusega, siis jälle ei saanud tükk aega paberile ridagi kirja. Mõnikord tundus mõni mõte väga  hea, aga kuidas seda nüüd kirja panna, et luuletusest ikka luuletuse moodi oleks....
Kõik see võttis kaua aega, aga valmis meie luuletus sai :)


 Mustand tuli oma käega ilusasti paberile ümber kirjutada. Kõik lapsed, kes kirjutada soovisid, sai luuletuse puhtale paberile kirjutada.

Joonistasime luuletuse juurde ka pildid.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar